Liigu edasi põhisisu juurde

SILMATERVISE TERMINID

Silmade tervis ja sellega kaasnev terminoloogia tekitab sageli segadust. Meie loodud silmatervise sõnastik sisaldab kõige sagedamini kasutatavaid sõnu silmade tervise, silmaprobleemide ja õige silmahoolduse kohta ning selgitab nende tähendust.

Alfa-bisabolool – kummeli eeterliku õli peamine komponent. Selle rahustavad omadused vähendavad punetust ja põletikku isegi tundlikul nahal.

Harilik aaloe – hariliku aaloe lehest saadud geel, millel on niisutavad ja põletikuvastased omadused. Need aitavad punetuse ja ärrituse korral.

Antibiootikum – ravim bakteriaalsete nakkuste vastu.

Antihistamiin – ravim ennetab või vähendab histamiini toimet ja vähendab allergilist reaktsiooni.

Blefariit – see silmahaigus põhjustab põletikku, ketendust, punetust ja silmalaule koorikute teket.

Blefarokonjunktiviit – selle silmahaiguse korral on silmalaug ja silma sidekest põletikus. Krooniline haigus võib ravimata jätmisel põhjustada püsivaid nägemise muutusi.

Katarakt – selle haiguse korral muutub silmas olev läbipaistev plaadike, mida teatakse läätsena, järjest hägusemaks ja põhjustab ähmast ja udust nägemist.

Cationorm – Santeni toodetud esimesed kunstpisarad pakuvad kauakestvat leevendust ja aitavad niiskusel püsida silmapinnal.

Arvuti vaatamise sündroom (digitaalne silmade väsimus) – silma- ja nägemisprobleeme põhjustab pikaaegne arvuti või digiseadme vaatamine.

Silma sarvkest – läbipaistev ja kaitsev kiht silma ees.

Võrkstruktuur – väikesed molekulid on omavahel seotud pikemateks võrgustikeks. Selle abil püsib hüaluroonhape silmas palju kauem.

Kuiva silma sündroom – põhjuseks on ebapiisav silmade niisutamine, sest pisaraid on vähe või nende kvaliteet pole hea.

Silmahügieen – head harjumused pakuvad silmadele optimaalseimaid ja kõige paremaid tingimusi toimimiseks.

Feruulhape – see orgaaniline ühend on teatud taimede rakuseintes. Sisaldab rikkalikult antioksüdante, nagu vitamiine A, C ja E.

Hüaluroonhape – molekul, mida leidub loomulikult kehas. Kui sellele lisada silmatilkasid, aitab see taastada loomulike pisarate viskoossed omadused ja hõlbustab pilgutamist.

Intensiivne impulssvalgusravi – ravi kuiva silma sündroomiga inimestele, kel on Meibomi näärme talitlushäire. Ravis kasutatakse intensiivset impulssvalgust, mida tekitatakse kindla energia ja sagedusega, et stimuleerida Meibomi näärmeid ja aidata nende talitlust taastada.

Glaukoom – silmahaigust põhjustab vedeliku kogunemine silma. Silmarõhk suureneb ja see kahjustab omakorda silmanärvi. Tagajärjeks võib olla nägemise kaotus.

Liposoomid – väiksed molekulid fosfolipiidist membraaniga, mis võimaldab neil säilitada ja transportida looduslikke aktiivseid koostisosi. Liposoome kasutatakse vaktsiinides ja teistes ravimites toimeaine organismi viimiseks.

Maakuli degeneratsioon – haigus, mille sümptom on võrkkesta keskosa (maakul) kahjustus, mis moonutab või halvendab tsentraalset nägemist.

Meibomi näärmete talitlushäire – lühendatult MGD. Ummistus Meibomi näärmetes, mis eritavad silmade niisutamiseks õlijat ainet.

Meibomi (rasu)näärmed – silmalaugude servas paiknevad väiksed näärmed. Need eritavad silmade katmiseks õlijat ainet, mis takistab pisarates oleva vee aurustumist.

Oftalmoloog – silmahooldusele spetsialiseerunud arst, kes diagnoosib ja ravib silmahaigusi, teeb silmaoperatsioone ja kirjutab nägemishäirete korral välja prille ja kontaktläätsi.

Optometrist – nägemisega seotud ravile spetsialiseerunud tervishoiutöötaja, kuid ta pole arst. Optometristid kontrollivad ja korrigeerivad nägemist, samuti diagnoosivad, ravivad ja hoiavad kontrolli all nägemise muutusi.

Schirmeri test – diagnostiline test, mille abil hinnatakse, kas silm toodab piisavalt pisaraid, et seda niiskena hoida. Testis kasutatav filterpaber jäetakse silma umbes 5 minutiks pisarate mõõtmiseks.

Sjögreni sündroom – immuunsüsteemi haigus, mida iseloomustavad peamiselt kuivad silmad ja suukuivus.

Steroidid –  keemilised ained, mida kasutatakse sageli ravimitena turse ja põletiku vähendamiseks.

Teepuuõli – teepuuõli ehk melaleuca-õli on eeterlik õli, mida saadakse Austraalia teepuu lehtedest. Antibakteriaalsete omadustega õli kasutatakse sageli juukse- ja nahatoodetes.

Pisarakile – välimine kiht põhineb rasul ehk lipiididel ja aitab vähendada loomulike pisarate aurustumist.

Ksantaankummi – toodetakse sahhariidide (aine, mis sisaldab suhkrut) fermenteerimisel Xanthomonas campestris’e bakteritega. Kasutatakse sageli silmatilkades koostisainete koos hoidmiseks.

SANTENI SILMAHOOLDUSE PÕHITÕED

Sirvige Santeni tootevalikut ja leidke lahendus, mis sobib kõige paremini teile ja teie silmade vajadustele ja pakub kauakestvat leevendust kuiva silma sündroomile, blefariidile ja muudele silmahaigustele.
VEEL SELLEL TEEMAL
Sellel leheküljel olev teave ei asenda arsti nõuandeid. Kui teil on küsimusi oma haiguse, sümptomite või ravi kohta, pidage nõu silmaarstiga.